Home - Blog
Home >> Elections >> Local Elections 2012 >> Aberdeenshire
Aberdeenshire Council, 2012
Remained in No Overall Control
Seats
SNP
28
Conservative
14
Lib Dems
12
Independents
11
Labour
2
Green
1
Vote Share
SNP
38.9%
Conservative
21.2%
Lib Dems
15.4%
Independents
14.7%
Labour
6.8%
Other
3.1%

Party Seats Change Seats % 1st Prefs 1st Prefs % Change
SNP 28 +6 41.2% 27,336 38.9% +4.4%
Conservative 14 - 20.6% 14,907 21.2% +0.4%
Lib Dems 12 -12 17.6% 10,797 15.4% -9.8%
Independents 11 +3 16.2% 10,320 14.7% +2.0%
Labour 2 +2 2.9% 4,785 6.8% +1.4%
Green 1 +1 1.5% 1,681 2.4% +1.3%
Christian 0 - - 460 0.7% +0.7%


Ward Results

Banff and District (3)
SNP and Conservative Gain from Lib Dems and Independent
Seats
SNP
2
Conservative
1
First Preferences Share
SNP
55.4%
Conservative
23.1%
Lib Dems
11.1%
Christian
10.3%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP John Cox 1,037 31.2% Yes
SNP Ian Gray 803 24.2% Yes
Conservative Mike Roy 768 23.1% Yes
Lib Dems Alistair Mason 369 11.1%
Christian Colin Murray 342 10.3%


Troup (3)
Independent gain from another Independent
Seats
SNP
1
Conservative
1
Findlater
1
First Preferences Share
SNP
39.7%
Conservative
20.9%
Findlater
15.5%
Mair
12.1%
Labour
6.5%
Other
5.3%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Hamish Partridge 723 25.4% Yes
Conservative John Duncan 593 20.9% Yes
Independent Mark Findlater 441 15.5% Yes
SNP Bob Watson 405 14.3%
Independent Sydney Mair 344 12.1%
Labour Alan Duffill 185 6.5%
Independent Bill Rebecca 95 3.3%
Lib Dems Sandy Leslie 56 2.0%


Fraserburgh and District (4)
Independent gain from SNP
Seats
SNP
2
Tait
1
Watt
1
First Preferences Share
SNP
46.7%
Tait
14.7%
Watt
9.9%
Mair
8.8%
Lib Dems
7.6%
Other
12.4%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Brian Topping 1,056 25.1% Yes
SNP Charles Buchan 704 16.7% Yes
Independent Ian Tait 617 14.7% Yes
Independent Michael Watt 417 9.9% Yes
Independent Doreen Mair 371 8.8%
Lib Dems Ann Bell 322 7.6%
Conservative Bob Sim 259 6.2%
SNP Ricky Sheaffe-Greene 206 4.9%
Labour Ashara Taylor 172 4.1%
Independent George Esslemont 87 2.1%


Central Buchan (4)
SNP gain from Independent
Seats
SNP
2
Smith
1
Conservative
1
First Preferences Share
SNP
40.9%
Smith
20.7%
Conservative
20.0%
Lib Dems
5.6%
Labour
5.3%
Other
7.5%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Jim Ingram 1,141 29.2% Yes
Independent Norman Smith 808 20.7% Yes
Conservative Edie Chapman 780 20.0% Yes
SNP Lenny Pirie 456 11.7% Yes
Lib Dems Anne Simpson 220 5.6%
Labour Carol Donald 205 5.3%
Independent Hugh Livingston 188 4.8%
Independent David Ross 106 2.7%


Peterhead North and Rattray (4)
Independent gain from Conservative
Seats
SNP
2
Buchan
1
Gardiner
1
First Preferences Share
SNP
43.4%
Buchan
16.5%
Gardiner
14.9%
Conservative
12.5%
Calder
5.4%
Other
7.3%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Anne Allan 618 17.3% Yes
Independent Alan Buchan 587 16.5% Yes
SNP Fiona McRae 534 15.0% Yes
Independent Alan Gardiner 529 14.9% Yes
Conservative Sheena Drunsfield 447 12.5%
SNP Michael Doig 394 11.1%
Independent Stephen Calder 193 5.4%
Labour Thomas Phillips 168 4.7%
Lib Dems Graham Smith 92 2.6%


Peterhead South and Cruden (3)
Independent gain from Lib Dems
Seats
SNP
2
Malone
1
First Preferences Share
SNP
52.6%
Malone
13.8%
Coull
15.2%
Conservative
9.6%
Stevenson
8.7%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Stephen Smith 1,030 34.0% Yes
SNP Stuart Pratt 564 18.6% Yes
Independent Sam Coull 459 15.2%
Independent Tom Malone 418 13.8% Yes
Conservative Steve Owen 290 9.6%
Independent Peter Stevenson 264 8.7%


Turriff and District (3)
No change
Seats
SNP
1
Lib Dems
1
Norrie
1
First Preferences Share
SNP
46.9%
Lib Dems
18.4%
Norrie
16.6%
Conservative
15.9%
Christian
2.1%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Sandy Duncan 1,165 34.2% Yes
Lib Dems Anne Robertson 627 18.4% Yes
Independent Alisan Norrie 564 16.6% Yes
Conservative Jayne James-Duff 542 15.9%
SNP Colin Mair 432 12.7%
Christian Norman Ogston 72 2.1%


Mid Formartine (4)
Independent and SNP gain from two Lib Dems
Seats
SNP
2
Johnston
1
Conservative
1
First Preferences Share
SNP
35.7%
Johnston
21.1%
Conservative
16.2%
Lib Dems
9.9%
Labour
8.9%
Goodhall
8.1%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Allan Hendry 1,293 29.1% Yes
Independent Paul Johnston 938 21.1% Yes
Conservative Jim Gifford 721 16.2% Yes
Lib Dems John Loveday 439 9.9%
Labour Braden Davy 396 8.9%
Independent Jeff Goodhall 360 8.1%
SNP Cryle Shand 294 6.6% Yes


Ellon and District (4)
SNP gain from Lib Dems
Seats
SNP
2
Conservative
1
Lib Dems
1
First Preferences Share
SNP
50.3%
Conservative
16.7%
Lib Dems
16.4%
Labour
9.5%
Allan
7.1%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Rob Merson 1,644 39.0% Yes
Conservative Gillian Owen 705 16.7% Yes
Lib Dems Isobel Davidson 689 16.4% Yes
SNP Richard Thomson 474 11.3% Yes
Labour Peter Smyth 399 9.5%
Independent Sandy Allan 300 7.1%


West Garioch (3)
Conservative gain from Lib Dems
Seats
SNP
1
Lib Dems
1
Conservative
1
First Preferences Share
SNP
42.5%
Lib Dems
27.6%
Conservative
20.8%
Green
9.1%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Allison Grant 1,327 42.5% Yes
Conservative Patricia Oddie 651 20.8% Yes
Lib Dems Sheena Lonchay 439 14.0% Yes
Lib Dems Hazel Al-Kowarri 426 13.6%
Green Richard Openshaw 283 9.1%


Inverurie and District (4)
SNP gain from Lib Dems
Seats
SNP
2
Conservative
1
Lib Dems
1
First Preferences Share
SNP
37.2%
Conservative
17.4%
Lib Dems
17.3%
Labour
13.2%
Raeburn
6.0%
Other
8.8%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Bryan Stuart 688 19.7% Yes
SNP Hamish Vernal 612 17.5% Yes
Conservative Richard Cowling 608 17.4% Yes
Lib Dems Martin Kitts-Hayes 606 17.3% Yes
Labour Ellis Thorpe 463 13.2%
Independent Mike Raeburn 211 6.0%
Independent Ron Reid 196 5.6%
Green Karen MacKenzie 113 3.2%


East Garioch (3)
Green gain from Lib Dems
Seats
SNP
1
Green
1
Lib Dems
1
First Preferences Share
SNP
35.0%
Green
20.3%
Lib Dems
15.9%
Conservative
11.0%
Clark
10.4%
Labour
7.4%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Fergie Hood 1,140 35.0% Yes
Green Martin Ford 660 20.3% Yes
Lib Dems Nan Cullinane 519 15.9% Yes
Conservative Patrick Sleigh 359 11.0%
Independent Amanda Clark 338 10.4%
Labour Ann Thorpe 240 7.4%


Westhill and District (4)
SNP gain from Independent
Seats
SNP
2
Conservative
1
Lib Dems
1
First Preferences Share
SNP
35.7%
Conservative
29.4%
Lib Dems
24.1%
Labour
10.8%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
Conservative Ron McKail 1,163 29.4% Yes
Lib Dems Iris Walker 954 24.1% Yes
SNP Amanda Allan 713 18.0% Yes
SNP David Aitchison 703 17.7% Yes
Labour Peter Young 429 10.8%


Huntly, Strathbogie and Howe of Alford (4)
Independent gain from Lib Dems
Seats
SNP
1
Conservative
1
Lib Dems
1
Latham
1
First Preferences Share
SNP
34.7%
Conservative
26.5%
Lib Dems
18.2%
Latham
14.4%
Green
6.2%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
Conservative Moira Ingleby 1,091 26.5% Yes
SNP Joanna Strathdee 830 20.1% Yes
Lib Dems Alastair Ross 752 18.2% Yes
SNP Tom Murray 600 14.6%
Independent John Latham 593 14.4% Yes
Green Jake Williams 256 6.2%


Aboyne, Upper Deeside and Donside (3)
SNP gain from Conservative
Seats
Conservative
1
Lib Dems
1
SNP
1
First Preferences Share
Conservative
34.6%
Lib Dems
30.7%
SNP
28.4%
Labour
6.3%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
Conservative Katrina Farquhar 1,332 34.6% Yes
SNP Geva Blackett 1,091 28.4% Yes
Lib Dems Peter Argyle 640 16.6% Yes
Lib Dems Rosemary Bruce 543 14.1%
Labour Beverly Cochran 241 6.3%


Banchory and Mid Deeside (3)
No change
Seats
Conservative
1
SNP
1
Lib Dems
1
First Preferences Share
Conservative
36.0%
SNP
29.1%
Lib Dems
23.0%
Labour
8.4%
Green
3.5%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
Conservative Jill Webster 1,185 36.0% Yes
SNP Linda Clark 956 29.1% Yes
Lib Dems Karen Clark 757 23.0% Yes
Labour Lesley Young 278 8.4%
Green Matt Wickham 114 3.5%


North Kincardine (4)
Labour gain from Lib Dems
Seats
SNP
1
Lib Dems
1
Labour
1
Conservative
1
First Preferences Share
SNP
35.3%
Lib Dems
22.2%
Labour
21.5%
Conservative
19.7%
Christian
1.2%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
SNP Alastair Bews 988 24.9% Yes
Labour Alison Evison 853 21.5% Yes
Conservative Carl Nelson 782 19.7% Yes
Lib Dems Ian Mollison 464 11.7% Yes
Lib Dems Paul Melling 415 10.5%
SNP Alan Inglis 413 10.4%
Christian Tom Morrow 46 1.2%


Stonehaven and Lower Deeside (4)
Labour gain from Lib Dems
Seats
Conservative
1
SNP
1
Lib Dems
1
Labour
1
First Preferences Share
Conservative
33.7%
SNP
23.7%
Lib Dems
15.3%
Labour
9.8%
Green
6.2%
Other
11.2%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
Conservative Wendy Agnew 1,111 27.0% Yes
SNP Graeme Clark 667 16.2% Yes
Labour Raymond Christie 404 9.8% Yes
Lib Dems Peter Bellarby 354 8.6% Yes
SNP Robert Fergusson 311 7.5%
Conservative Jeff Hutchison 278 6.7%
Lib Dems David Fleming 275 6.7%
Green Rachel Shanks 255 6.2%
Independent Bob Michie 241 5.8%
Independent Douglas Samways 224 5.4%


Mearns (4)
Independent gain from Lib Dems
Seats
SNP
1
Conservative
1
Lib Dems
1
Stewart
1
First Preferences Share
SNP
31.6%
Conservative
29.6%
Lib Dems
20.0%
Stewart
10.3%
Labour
8.4%

Party Candidate 1st Prefs Vote Share Elected?
Conservative George Carr 868 20.7% Yes
SNP Jean Dick 867 20.7% Yes
Lib Dems Bill Howatson 839 20.0% Yes
SNP Robert Forbes 457 10.9%
Independent Dave Stewart 431 10.3% Yes
Conservative David Nelson 374 8.9%
Labour Gill Bayfield 352 8.4%


Creative Commons License